Bebja dhe Kujdesja

 

 

Mirëserdhët në të qenit prind – është një përjetim me të vërtetë i pakrahasueshëm! Ne mund të ju ndihmojmë që të zgjidhni problemin e të ushqyerit me gji dhe problemet e fjetjes tek foshnjat, problemet e të qarit, të përcjellni zhvillimin javor të foshnjës tuaj, të gjeni përkujdesje profesionale për foshnjën tuaj si dhe aktivitete për foshnjën tuaj dhe plot të tjera.

Detyrat e Konsultores
Konsultorja e gruas ndjek gruan gjate gjithe shtatzenise se saj. Ajo kujdeset per ruajtjen e shendetin te gruas dhe per marrjen e masave te nevojshme ne rast se semuret.   Shendeti i gruas gjate shtatzenise ndikon shume mbi shendetin e foshnjes qe eshte duke u zhvilluar ne trupin e saj.
Kush e ndjek zhvillimin e femijes?
Zhvillimi i femijes ndiqet ne radhe te pare nga prinderit dhe nga njerezit e tjere te familjes. Personeli shendetesor duhet te beje c'eshte e mundur per t'i mesuar ata si ta ndjekin dhe si ta vleresojne zhvillimin e femijes.   Ne vendin tone, prinderit kane ndihme te gjithanshme per te rritur femije te shendoshe e te zhvilluar mire.
Zhvillimi i Femijes
Me shprehjen zhvillim i gemijes ose me drejte rritje dhe zhvillim i femijes ne kuptojme ne pergjithesi shtesat dhe ndryshimet ne peshe e ne gjatesi qe nga lindja e femijes e deri ne perfundimin e rritjes se tij.
     
Si po rritet fëmija juaj? Duke qënë se fëmija juaj është perceptues dhe i kap gjërat tashmë, kjo është një kohë e mirë për të filluar e për ti mësuar fëmijës tuaj se si të ndihmojë. Theksojini fjalët "të lutem" dhe "faleminderit" dhe kthejini punët e ndryshme, si p.sh. rregullimin e lodrave, në momente gazmore, duke i kthyer ato në një lojë.
Bebja 1 Javesh
Foshnja juaj ka ndenjur 9 muaj i mbledhur si nje top i vogel ne bark, keshtu qe kur ai te linde do te duket pak i rrudhur dhe nuk mundet ti shtrije kembet dhe duart. Ai mund te ju duket edhe pak kembe shtrembur.
Fëmijët, rritja dhe zhvillimi nga 1 deri në 36
Rritja ka të bëjë me zmadhimin progresiv të masës që një bebe arrin përgjatë periudhave të caktuara, zhvillimi është fitimi dhe përmirësimi gradual i funksioneve motorike dhe mendore.
Si te rrisim nje bebe te shendeteshme
Shumë faktorë ndikojnë në rritjen e fëmijës duke e përfshirë këtu edhe trashëgimi n ë, ushqimin dhe gjendjen shëndetësore. Mund të vlerësohet në shumë mënyra. Nëse ushqimi është adekuat dhe nëse nuk ekziston ndonjë sëmundje kronike shumica e fëmijëve arrijnë rritje dhe zhvillim normal.
Cfare nuk duhet bere kur akoma ushqen beben me gji
Barerat dhe gjidhenia Barerat (medicina) treten dhe nje pjese e tyre kalojne ne qumesht gjiri dhe eshte e ndryshme se sa absorbohet nga barku dhe zorret e foshnjes dhe cfar ndikimi do te kene ato. Duhet gjithmone te konsultohet mjeku apo farmaceuti para se te meret ndonje medicine. Kjo nuk vlen per shtese vitaminash, hekuri dhe barera kunder dhembjes qe permbajne paracetamole dhe ibuprofen.
Kordoni ombelikal dhe mjekimi i tij
Çfare eshte kordoni ombelikal (kerthiza)? Kordoni ombelikal eshte nje strukture xhelatinoze qe lidh femijen me nenen e tij duke i siguruar femijes me ane te qarkullimit te gjakut te gjitha vlerat ushqimore te nevojshme qe sherbejne per rritjen e tij gjate nente muajve. Pas lindjes ky kordon pritet dhe pas 7-10 dite bie vete.
A do ta ndryshojë gjidhënja pamjen e gjinjve të mi?
Shumë gra brengosen se mos pas gjidhënjes, gjinjtë e tyre do të duken të varura dhe joaktraktive! E vërteta është se vet jeta ndikon mbi gjinjtë tona. Mosha, shtimi apo humbja në peshë, shtatzënia, efekti i gravitetit, dhe natyrisht, gjidhënja mund të ndikojë në pamjen e gjinjve.
Gjidhënja mbron zemrën e nënës
  Gjidhënja është e rëndësishme për nënën po aq sa edhe për bebin   Gjidhënja është shumë e shëndetshme për fëmijët dhe për këtë arsye shumë gra vendosin të ushqejnë fëmijët e tyre me qumësht gjiri, por hulumtimet e fundit kanë treguar që gjidhënja poashtu ndihmon edhe zemrën e gruas në jetën e mëvonshme.
Sporti gjatë periudhës së gjidhënjes
A lejohet marrja me sport gjatë periudhës së gjidhënjes? Aktiviteti fizik rekomandohet menjëherë pas gjidhënjes Aktiviteti fizik është shumë i dobishëm për gratë në periudhën e pas lindjes. Megjithatë, që të jeni të sigurta, ju dhe foshnja juaj, duhet ti përmbaheni disa rregullave të caktuara. Merruni me sport vetëm atëherë kur ndiheni mirë.
Ushqyerja me gji dhe helmet e mjedisit
  Prej disa vitesh po diskutohet në opinionin publik se edhe qumështi i nënës është i ndotur. Arsyet për këtë mbështeten në faktin se në mjedis janë të pranishme disa lëndë të prodhuara nga njeriu, të cilat shpërbëhen shumë ngadalë ose aspak. Më e njohura ndër këto lëndë është DDT.
Këshilla rreth gjidhënjes në zona publike
  Amësia është virtualisht e paplotë nëse mungon kënaqësia e praktikës rreth gjidhënjes. Secila nënë kënaqet nga kjo përvojë, pa dyshim. Ushqyerja me gji e fëmijës tuaj, është më e shëndetshme se sa ushqyerja me shishe. Shumica e nënave hezitojne ti ushqejnë fëmijët me gji në zona publike, sepse ndihen në siklet apo kanë turp.
Çfarë nëse nëna nuk mund të jep gji rregullisht?
  Ndodh që nënat shumë shpejtë pas lindjes, e kanë të domosdoshme ti kthehen punës. Në situata të ngjashme, është e pamundur të ushqehet bebi rregullisht me gji. Çfarë duhet të bëjnë nënat, nëse ndodhen në situata të tilla?   Qumështi i nënës padiskutim që është më i miri për foshnjen.
Nëna që njëkohësisht punon dhe ushqen foshnjen me gji
A mund të vazhdon ushqyerjen me gji pas kthimit në punë? Përdorni vatat për gjinjë për të mbrojtur rrobat nga njollat. Po, mundeni. Nëse jetoni afër punës apo keni ndonjë kujdestare fëmijësh, ju mund të bëni pushime për të ushqyer foshnjen me gji.
Konsumimi i peshkut gjatë gjidhënjes
 A mund të konsumoni peshk gjatë gjidhënjes? Konsumimi peshkut gjatë gjidhënjes Shumë nëna të cilat ushqejnë me gji brengosen lidhur me këtë gjë. Edhe nëse ju nuk merakoseni për ushqim të detit, ju sigurisht keni ndëgjuar që peshku është burim kryesor i omega 3, acidit yndyror i cili është kritik për trurit e foshnjes dhe zhvillim të syrit.
Gjidhënja dhe ilaçet
Eshtë e mundur që ilaçet që nëna merr gjatë kohës që ushqen me gji fëmijën, të kalojnë në qumësht dhe kështu pastaj tek vetë fëmija. Atëherë, para mjekut shtrohet një pyetje që, të themi të vërtetën shpesh herë na vë në një pozitë të vështirë.
Si ju bën mirë ushqimi me gjinjë juve dhe foshnjës tuaj
Të mirat nga ushqimi me gji Besojmë se e dini se të ushqyerit me gjinjë është ushqimi më i mirë për foshnjën tuaj, por a e keni ditur se dobitë nga të ushqyerit me gjinjë tejkalojnë kufitë e një ushqimi të thjeshtë dhe të shëndetshëm? Si shtesë me përmbajtje të të gjitha vitamineve dhe përbërësave ushqyes për të cilat ka nevojë foshnja juaj në 6 muajt e par...
Dietë për një nënë të shëndetshme e cila ushqen me gji
Fokusohuni në të ngrënit e drithërave dhe farave të drithit Plot gra pyeten se a duhet të ndjekin ndonjë dietë të posaçme gjer sa janë duke ushqyer me gjinjë. Lajmi i mirë është se si duket nuk duhet të bëni ndonjë ndryshim rrënjësor ndaj gjërave që hani dhe pini në këtë kohë, megjithëse ka ca gjëra me rëndësi të cilat duhet ti mbani në mend.
Ushqimi gjatë periudhës së gjidhënjes
 A duhet të ha më shumë gjatë gjidhënjes? Nuk keni nevojë që të hani për dy vetë, si dhe gjatë shtatzanisë. Më e rëndësishme është që të hani ushqim të shumëllojshëm, të pasur me proteina, të hani shumë pemë dhe perime, dhe ti shmangeni ushqimit i cili ju trashë, dhe nuk ka vlera ushqimore.
Problemet gjatë gjidhënjes
 Si të ushqej me gji, me faktin që i kam gjinjtë (majat e gjinjëve) e sëmurë? Paraqitja e ragadeve apo plagëve në majë të gjinjëve shpesh haset tek nënat të cilat për herë të parë ushqejnë me gji.
Gjidhënja dhe ngërçet
A mund të paraqiten ngërçet nëse i jap gji foshnjes? Ngërçet mund të paraqiten edhe tek foshnjet që ushqehen me gji edhe tek ato me ushqim artificial Nuk egzistojnë fakte që gjidhënja shkakton ngërçe.
Pse foshnjet nxjerrin nga goja qumështin pas thithjes?
 Përse foshnja ime nxjerr nga goja qumështin? Pas ushqimit mbani foshnjen për të gogësuar Foshnja juaj po fillon të varet nga qumështi dhe nuk është i vetëm: rreth 40 përqind të foshnjave kthejnë qumështin nga goja rregullisht. Kulmi i moshës për të kthyer qumështin është muaji i katërt.
Si të kemi më shumë qumësht gjiri?
Sa më shumë që fëmija thithë, aq më shumë qumësht prodhohet! A mund të ndikoni në prodhimin e qumështit të gjirit dhe pa shumë mund, të jeni gjithmonë të gatshme për shujtën e bebit tuaj? Mjekët spjegojnë që është e mundur. Ja përse.
Si mund ta kuptoni nëse foshnjes suaj i mjafton qumështi i gjiut?
Si mund ta kuptoni nëse foshnjes suaj i mjafton qumështi i gjiut? Pas gjidhënjes foshnja juaj duket më e relaksuar dhe më e kënaqur Kjo është një pyetje e zakonshme për nënat e reja që ushqejnë me qumësht gjiu.
Kur qumështi i nënës është vërtet i pamjaftueshëm
Thamë se janë të rralla rastet, në të cilat rezulton se qumështi i nënës është i pamjaftueshëm (Hypogalaktia). Në raste të tilla rritja e fëmijës nuk është në përputhje me normën. Pikërisht ky është momenti që mjeku i fëmijës (asnjëherë vetë nëna) të vendosë për plotësimin e qumështit të nënës edhe me një qumësht tjetër (qumësht artificial).
Kujdesi i nënës për veten në lidhje me ushqyerjen me gji
Mos u shqetësoni nëse barku juaj është i madh dhe këmbët të fryra. Për një kohë të shkurtër gjithçka do të kthehet si më parë. Edhe pse jeni të lodhura, të dërrmuara nga pagjumësia, përpiquni të gjeni kohë për t’u kujdesur për paraqitjen tuaj.
Të ushqyerit nga gjinjët : Fillimi
Si të filloni të ushqyerit nga gjinjët Ushqimi me gji Menjëherë si ta mbani në duar për herë të parë foshnjën tuaj të porsalindur në dhomën e lindjes në spital, vënjani buzët e saj në gjinjët e juaj.

 


Shoqërimi

 

Shoqërimi si moment i rëndësishëm i zhvillimit të foshnjes

Si mëson foshnja juaj për lidhjet dhe komunikimin me njerëzit tjerë? Kur do të fillon që të gjej shokë?

E gjithë kjo fillon nga ju prindërit e tij. Ju jeni shoku i tij i parë, njeriu i tij më të dashur. Ai gëzohet…Lexo me Teper »


Zvaritja

 

Zvaritja si moment i rëndësishëm i zhvillimit të foshnjes

Zvaritja është metoda e parë e lëvizjes së sukseshme rreth e rrotull me forcat e veta e foshnjës suaj. Me anë të zvaritjes tradicionale, foshnja juaj do të mësojë të balansojë mes duarve dhe këmbëve të tij. Më pastaj ajo do të…Lexo me Teper »


E qeshura e parë

Një nga zhvillimet më të rëndësishme të këtij muaji është e qeshura e parë dhe gugatja. Kjo fillon gjatë gjumit për arsye që nuk janë të njohura. Ky mund të jetë një sinjal që fëmija ndihet i përgjumur ose po i përgjigjet një impulsi të brendshëm.

Është shumë bukur të…Lexo me Teper »


Ecja

 

Ecja si moment i rëndësishëm i zhvillimit të foshnjes

Kur janë në pyetje momentet e rëndësishme në zhvillimin e foshnjës tuaj, ecja nuk ka krahasim. Një ditë mbahet për kanape – pak edhe duke rrëshqitur nga kanapeja – gjersa ditën tjetër lëkundet duke hezituar drejt krahëve tuaj në pritje. Pastaj çlirohet…Lexo me Teper »


Lëvizjet

Në një dy javët e para lëvizjet e bebit janë të çrregullta, të paqëllimshme. Atij mund t’i dridhen mjekra dhe duart. Çdo zhurmë e fortë shkakton dridhje dhe mund të bëhet shkak për të qara.

Në se këto lëvizje janë shumë të theksuara dhe shqetësuese, ju duhet ta shtrëngoni në krahë…Lexo me Teper »


Zhvillimi i hershëm i trurit

Fëmija duhet të qëndrojë në mjedise të larmishme ku bisedohet, lexohet, dëgjohet muzikë, luhet…

Si prind, ju jeni të vetëdijshëm se veprimet tuaja ndikojnë mbi fëmijën. Ju qeshni dhe ai jua kthen, ju e lavdëroni, ai gëzon, ju e qortoni, ai trishtohet. Ju jeni qendra e botës së fëmijës tuaj.

Studimet…Lexo me Teper »


Vetëdija

Sa më shumë që ju e njihni fëmijën tuaj, aq më shumë do të kuptoni se ai ka momente që është shumë i gjallë dhe i lëvizur, ose tepër i vëmendshëm dhe kureshtar, ose i lodhur dhe i irrituar. Aq shumë qartësohen këto moment të fëmijës, saqë ju mund të…Lexo me Teper »


Komunikimi me foshnjen

A më kupton foshnja nëse flas me të?

Jo, por zëri juaj do ti pëlqejë jashtë mase. Foshnja e di që ky është zëri nënës apo i babait, dhe për këtë ai kënaqet. Komunikimi me foshnjen është stimulim joformal i cili e bën foshnjen më të kthjellët sesa ndonjë detyrim…Lexo me Teper »


Gjatësia e fëmijës

Matjes së gjatësisë së fëmijës shpesh i jepet rëndësi e pakët. Kjo nuk është e drejtë, megjithëse njohja e gjatësisë së fëmijës ka rëndësi më të kufizuar se njohja e peshës. Gjatësia ndryshon më me vonesë se pesha kur fëmija nuk shkon mirë, por edhe ajo ndryshon kur shkaqe…Lexo me Teper »


Pesha në lindje

Njohja e peshës në lindje ka rëndësi të veçantë. Është e nevojshme që prindërit të dinë peshën që ka patur fëmija i tyre në lindje dhe të jenë në gjendje t’ia tregojnë mjekut. Pesha e fëmijëve në lindje në Shqipëri është në përgjithësi normale. Ajo mesatarisht shkon në 3400…Lexo me Teper »


Muaji i parë – rritja dhe zhvillimi

 

Djemtë peshojnë pak më shumë se vajzat, rreth 400 g dhe janë pak më të gjatë rreth 1.25 cm

Në fillim duket sikur fëmija nuk bën gjë tjetër, veçse ha, fle, qan dhe mbush panolinat. Në fund të muajit të parë ai do të jetë shumë më i gjallë dhe…Lexo me Teper »